Бацькам

Аб мове навучання

Ва установах дашкольнай адукацыі Касцюковіцкага раена працуюць 14 груп з беларускай мовай навучання і выхавання, якія наведваюць  175 навучэнцаў.

У адпаведнасці з Кодэксам Рэспублікі Беларусь аб адукацыі (гл.9, арт.90) мова навучання і выхавання вызначаецца заснавальнікам установы адукацыі з улікам пажаданняў законных прадстаўнікоў выхаванцаў.
Групы з беларускай мовай навучання і выхавання адкрываюцца па запыце законных прадстаўнікоў дзяцей на падставе пісьмовай заявы ва ўстанову дашкольнай адукацыі.

Ў журнал ўліку заяў грамадзян па выпаўненню адміністратыўных працэдур уключана рэгістрацыйна-кантрольная форма рэквізіта “мова навучання па жаданню бацькоў” (”Инструкция о порядке ведения делопроизводства по административным процедурам в государственных органах, иных организациях”, зацверджанная пастановай Міністэрства юстыцыі Рэспублікі Беларусь ад 07.05.2009 № 39).

Падрабязныя звесткі аб установах і групах з беларускай мовай навучання знаходзяцца на сайце аддзела адукацыі, спорту і турызму райвыканкама і ўстаноў дашкольнай адукацыі.
         Пры арганізацыі адукацыйнага працэсу праводзяцца заняткі, святы, ранішнікі, гульні і забавы на беларускай мове ва ўсіх групах незалежна ад мовы навучання.  Вядзецца работа па развіцці беларускай мовы, азнаямленні з культурнай спадчынай Беларусі.
        Усе мерапрыемствы праводзяцца ў адпаведнасці з вучэбнай праграмай і гадавым планам установы дашкольнай адукацыі.

Телефоны горячих линий, по которым граждане района, организации могут сообщить о проживании детей в условиях неблагополучия, об оставлении детей без присмотра.

Голочевская Людмила Владимировна (заместитель председателя комиссий по делам несовершеннолетних) +375 (2245) 78-129

Завадская Елена Леонидовна (главный специалист по отделу образования, спорту и туризму)+375 (2245) 78-138

ГУО "Костюковичский районный социально-педагогический центр" +375 (2245) 23-695

ИДН +375 (2245) 51-106, или по номеру 102